Vas muči vnetje dlesni? Za vas imamo dobro in slabo novico! Slaba je ta, da ta nevšečnost lahko vodi do hudih težav z zobmi. A k sreči obstaja tudi dobra: Če pravočasno in pravilno ukrepate, lahko vnete dlesni pozdravite in preprečite resnejše zobne tegobe. Zaključimo pa še z eno dobro novico: vnetje lahko premagate na preproste načine in s preprostimi »domačimi« zdravili.
Kakšni so znaki, da imamo vnete dlesni
Kako vedeti, da nas je doletelo vnetje dlesni, s tujko gingivitis? Verjetno se še spomnite tiste malce strašljive televizijske reklame, ki nas je ob prizoru krvavega pljunka spraševala, če tudi mi med ščetkanjem zob pljuvamo kri … Človek bi si mislil, da gre za pretiravanje: malce krvi tu in tam je nekaj povsem normalnega, mar ne? No, vaš zobozdravnik se s tem nikakor ne bi strinjal in bi vas nemudoma podučil, da krvavenje dlesni ni normalno stanje. To, da dlesen ob dotiku zobne ščetke prične krvaveti, je namreč prvi znak, da se v naši ustni votlini nekaj dogaja.
A krvavi izbljuvek v umivalniku ni edini znak. Strokovnjaki med pogoste simptome štejejo še naslednja stanja:
- Dlesni se obarvajo temno rdeče ali vijolično (zdrave dlesni so rožnate).
- Dlesni so otekle (zdrave dlesni so čvrste na otip), ob dotiku pa bolijo.
- Med dlesnijo in zobom se nabira gnoj.
- Občutite slab zadah ali neprijeten okus v ustih.
- V ustni votlini nastane bolečina, ki pa je ne povzroča zob, ampak vnetje dlesni.
- Pri napredovani bolezni pride do odmika dlesni – vidni postanejo zobni vratovi in korenine, kar poveča občutljivost zob na toplo in hladno.
Toda zakaj sploh pride do vnetja dlesni
Glavni razlog za vnete dlesni je sila preprost: neustrezna ustna higiena. Mnogi včasih preskočimo kakšen zmenek z zobno ščetko in nitko ali pa zobe ščetkamo malce površno. A to se nam utegne hitro maščevati. Na stiku zoba in dlesni se namreč pričnejo nabirati bakterije, ki tvorijo zobne obloge oziroma plak. Ko je bakterij preveč, se jim obrambni sistem našega telesa ne more več zoperstavljati, zato nastopi vnetje dlesni.
Morda si mislite, da mora biti nekdo precej malomaren z umivanjem zob, preden mu jo zagodejo dlesni. A vnetje se lahko pojavi že, če si zobe slabo umivamo le nekaj dni. Če ustna higiena trpi dlje, se plak spremeni v trši zobni kamen, ki dodatno draži dlesen. Dlje ga ne odstranite, več škode lahko povzroči v vaši ustni votlini.
Med pogoste razloge za vnetje dlesni spadajo še:
- stres,
- kajenje,
- nekatera zdravila,
- pomanjkanje vitaminov,
- dednost,
- nekatere bolezni in
- prehrana, bogata s sladkorjem.
Težave z vnetimi dlesnimi lahko povzročijo tudi hormonske spremembe, kar je še posebej opazno pri nosečnicah. Slednje v drugem in tretjem trimesečju pogosto trpijo za t.i. nosečniškim gingivitisom.
Zakaj je ob vnetju dlesni treba reagirati
Vnetje dlesni ni redka tegoba, saj prizadene preko tri četrtine ljudi. Blažje, lokalno vnetje, lahko običajno pozdravimo v kakem tednu ali dveh. Če pa težavo ignoriramo in z zdravljenjem odlašamo, se lahko razvije kronično vnetje, temu pa sledi »parodontoza«. Gre za pogosto uporabljen izraz za parodontalno bolezen, ki napade zobna tkiva. Sprva povzroči propadanje in odstopanje dlesni, nato pa se razširi še na kost. Končni rezultat je izpadanje zob, tudi če so ti povsem zdravi.
Kronično vnetje dlesni pa ne prizadene le naše ustne votline. Sploh če je vnetje obsežnejše, namreč na dlesnih nastanejo rane, skozi katere v naš krvni obtok prodirajo bakterije. Naš imunski sistem se mora proti njim nenehno boriti, kar seveda obremenjuje organizem. Težave z zobmi lahko zato vodijo v številne druge resne bolezni, denimo do:
- bolezni srca in ožilja,
- bolezni dihal,
- diabetesa ali
- osteoporoze.
Hitro ukrepanje pri vnetju dlesni je zato ključnega pomena za zdravje celotnega telesa in dobro vsakodnevno počutje.
Kaj pomaga pri vnetju dlesni?
1. Temeljito umivajte in nitkajte zobe
Tako kot je preprost razlog za vnetje dlesni, je preprosta tudi rešitev, saj se vse začne z ustno higieno oz. rednim ščetkanjem Po zobni ščetki morate poseči dvakrat dnevno. Izberite takšno z mehkimi ščetinami, da bo postopek nekoliko prijetnejši.
Ko nastopi vnetje dlesni, se je treba zavedati, da je zobe treba umiti, četudi to povzroča bolečino in nadaljnje krvavenje. Le tako boste namreč odstranili zobne obloge in bakterije, ki v vaši ustni votlini povzročajo težave. Toda pozor: pri ščetkanju bodite nežni in uporabljajte pravilno tehniko, saj boste v nasprotnem vnetje še poslabšali. Zobozdravniki priporočajo krožno ščetkanje brez prevelikega pritiska.
Ustna higiena pa se ne konča s ščetkanjem. Očistiti je treba tudi prostore med zobmi, kjer se radi zbirajo ostanki hrane in privlačijo bakterije. V ta namen lahko uporabite zobno nitko ali medzobne ščetke.
2. Izpirajte ustno votlino s toplo in slano vodo
Slana voda ima dva pozitivna učinka: lajša vnetje, hkrati pa preprečuje nadaljnje infekcije v vaši ustni votlini. Prav zato je priporočljivo, da z njo dvakrat dnevno splaknete usta. Postopek je povsem preprost: v kozarec tople vode dodate čajno žličko soli in že imate domačo fiziološko raztopino.
Vnašajte jo po požirkih in vsakič poskrbite, da se slana voda dobro razporedi po celotni ustni votlini, torej da seže tudi v kotičke med zobmi. Izogibajte se vnosu hladne vode in drugih ohlajenih pijač, saj bodo te zgolj okrepile bolečino.
3. Uporabite domača zdravila
Najbolj poznano in cenjeno domače zdravilo za vnete dlesni in druge tegobe tegobe ustne votline je seveda žajbelj. Vsebuje namreč veliko sestavin, ki delujejo protivnetno, denimo eterično olje. Najbolje je, če si pripravite poparek ali po domače žajbljev čaj. V približno 3 dl vroče vode dodajte nekaj lističev žajblja in počakajte nekaj minut. Nato žajbelj odstranite ali napitek precedite. Počakajte, da se ohladi in nato popijte.
4. Uporabite antiseptično raztopino
Izpiranje ustne votline s protimkrobno ustno raztopino zmanjša vnetje dlesni, saj zmanjša nivo škodljivih bakterij v ustih in količino zobnih oblog. Izberite takšno, ki vsebuje učinkovine, ki so dokazano učinkovita pri zdravljenju vnetja dlesni in delujejo antiseptično, kot je aktivni kisik. V spletni trgovini enikam.si priporočajo OROXID® forte oralno raztopino. S procesom oksigenacije in regeneracije pripomore k zmanjšanju vnetja, blaženju bolečine in hitrejši obnovi prizadete površine. Pri tem mu pomaga tudi skrbno izbrana mešanica zelišč, ki jo sestavljajo ingver, ameriški slamnik in mirta.
Pogosta vprašanja
Najboljše domače zdravilo za vnete dlesni je žajbelj zaradi njegovih protivnetnih in antibakterijskih lastnosti. Uporabljate lahko žajbljev čaj za izpiranje ust ali žvečite sveže liste žajblja, da spodbudite proizvodnjo sline in neposredno aplicirate zdravilne učinkovine na prizadeta območja.
Za pripravo žajbljevega čaja vzemite 1-2 žlički suhega žajblja (ali nekaj svežih listov) in jih prelijte z 1 skodelico vrele vode. Pustite, da se namaka približno 10 minut, nato tekočino precedite. Ko se čaj ohladi na prijetno temperaturo, ga uporabite za izpiranje ust. To počnite večkrat na dan za najboljše rezultate.
Da, poleg žajblja so tudi druge naravne metode učinkovite, kot so izpiranje z raztopino sode bikarbone in vode, ki deluje kot naravno protivnetno sredstvo, uporaba olja čajevca kot antiseptik in redno masiranje dlesni z kokosovim oljem, ki lahko pomaga zmanjšati vnetje in ubiti bakterije.
Domača zdravila, kot je izpiranje z žajbljevim čajem, lahko uporabljate večkrat na dan, še posebej po obrokih in pred spanjem. Pomembno je, da vztrajate pri redni uporabi, dokler se simptomi ne izboljšajo. Vendar, če se stanje po nekaj dneh ne izboljša, obiščite zobozdravnika.
Domača zdravila so učinkovita pri lajšanju simptomov vnetih dlesni, vendar je za popolno preprečevanje vnetja ključnega pomena redna ustna higiena, vključno s ščetkanjem, uporabo zobne nitke in obiski zobozdravnika. Zdrav življenjski slog, kot sta uravnotežena prehrana in izogibanje kajenju, prav tako pomembno prispevata k zdravju dlesni.