Odkrijte moč ingverja, priljubljene začimbe, ki aktivno ščiti vaša prebavila in učinkovito lajša trebušne krče. Vključite ga v svojo rutino in izkoristite njegove dokazane koristi, ki so priznane tudi v alternativni medicini.
Ingver in njegova zgodovina Ingver, avtohtona rastlina Indije in Kitajske, je že tisočletja cenjen zaradi svojih zdravilnih lastnosti in edinstvenega okusa. Ime je dobil iz sanskrtske besede, ki v prevodu pomeni ‘s telesom kot rogovi’. Konfucij, znani kitajski filozof, je bil eden izmed prvih, ki je zapisal svojo naklonjenost tej začimbi, ki je bila prisotna v vsaki njegovi jedi. Ingver je zgodovinsko igral pomembno vlogo tudi v rimskih lepotnih salonih in se s časom razširil po vsej Evropi, še posebej v Angliji in Skandinaviji.
Ingver je nepogrešljiv v alternativni medicini
V alternativni medicini je ingver nepogrešljiv zaradi svojih številnih zdravilnih lastnosti. Na Kitajskem je znan kot “zdravilo stotih bolezni”, medtem ko v Indiji razlikujejo med uporabo svežega in suhega ingverja. V zadnjih letih je pridobil na priljubljenosti po vsem svetu, kar je spodbudilo številne raziskave, ki potrjujejo njegove koristi za zdravje.
Raziskave potrjujejo učinkovitost Sodobne raziskave potrjujejo, da ingver vsebuje številne zdravilne sestavine, vključno z borneolom, cineolom, citralom in felandrenom, ki so prisotni v njegovih eteričnih oljih. Te sestavine mu dajejo značilen vonj in okus ter imajo številne zdravilne lastnosti, vključno z blaženjem vnetij in delovanjem proti nekaterim virusom.
Zdravilni učinki ingverja
Ingver je izjemno prilagodljiva rastlina, ki jo lahko vključite v svojo prehrano in nego telesa na različne načine. Tukaj je nekaj načinov, kako lahko uživate in uporabljate ingver:
Kot sveža rastlina
- Dnevni odmerek: Vsak dan si privoščite približno 10 g svežega ingverja, tanko narezanega in nasekljanega.
- V sadni solati in kolačih: Dodajte ga v svojo sadno solato ali testo za kolače, da dodate svež in pikanten okus.
Posušen ingver
- Dnevni odmerek: Uživajte 1 do 2-krat na dan, pri čemer vsakič zaužijete približno 2 g posušenega ingverja.
V napitkih
- Čaj: Pripravite si ingverjev čaj z nastrgano korenino, ki jo prelijete z vrelo vodo.
- Druge pijače: Raziskujte različne recepte za ingverjevo pivo, vino, kavo ali sekoteng, sladek napitek, ki je priljubljen v Indoneziji in na Japonskem.
Za lajšanje revmatičnih obolenj
- Eterično olje: Pripravite eterično olje iz ingverja in si ga 2-3 krat dnevno vtrite v prizadeta območja za obdobje 15 dni, tudi če bolečine prenehajo prej.
- Uživanje eteričnega olja: Lahko ga zaužijete tudi oralno, tako da zmešate 1-3 kapljice z malo medu in kocko sladkorja.
Kandiran ingver
- Bonboni: Uživajte kandiran ingver v obliki bonbonov za sladko in pikantno poslastico.
Zdravilne lastnosti ingverjevega čaja
- Lajšanje jutranje slabosti: Ingverjev čaj lahko pomaga pri lajšanju jutranje slabosti.
- Zdravljenje razjed in prebavnih težav: Redno pitje ingverjevega čaja lahko pomaga pri zdravljenju razjed in prebavnih težav.
- Proti prehladu: Ingverjev čaj je tudi odlično domače zdravilo za prehlad, saj pomaga pri lajšanju simptomov.
Opomba: Preden začnete z uporabo ingverja za zdravljenje zdravstvenih težav, se posvetujte z zdravnikom.
Kdo ne sme uživati ingverja?
Najnovejše raziskave prinašajo pomembne informacije glede uživanja ingverja v času nosečnosti. V prvem trimesečju nosečnosti se ingver izkaže kot učinkovit pomočnik pri blaženju jutranje slabosti, ki je pogosta težava bodočih mam. Vendar pa je potrebno biti previden, saj lahko uživanje ingverja po prvem trimesečju poveča tveganje za spontani splav. Zato je nujno, da se pred vključitvijo ingverja v prehrano posvetujete z ginekologom, ki bo upošteval vaše individualne zdravstvene okoliščine.
Poleg tega ingver vpliva tudi na proces strjevanja krvi, saj deluje kot naravno sredstvo za redčenje krvi. To pomeni, da lahko zmanjša učinkovitost zdravil, namenjenih strjevanju krvi. Zato ni priporočljiv za ljudi, ki se soočajo s težavami povezanimi s strjevanjem krvi ali so pred kratkim prestali operativne posege.
V luči teh odkritij je pomembno, da vsak posameznik pristopi k uživanju ingverja s previdnostjo, še posebej v obdobjih, ko je zdravje še posebej občutljivo, kot je nosečnost ali obdobje okrevanja po operaciji. Prav tako je priporočljivo, da se pred uživanjem ingverja posvetujete z zdravstvenim strokovnjakom, ki vam bo pomagal oceniti, ali je ingver primeren za vas in kako ga lahko varno vključite v svojo prehrano.
Nasveti za nakup ingverja
V slovenskih trgovinah imamo možnost nakupa svežih ingverjevih korenik, ki so nepogrešljiva sestavina v mnogih receptih. Pri izbiri korenike bodimo pozorni na njeno kakovost; izbirajmo tiste, ki so gladke, napete in mesnate, brez vidnih znakov poškodb ali plesni. Barva lupine se lahko razlikuje glede na sorto ingverja, pri čemer so možnosti rjave, slonokoščene ali rumene barve.
Ko odpremo svežo koreniko, nas pričaka sočno in hrustljavo meso rumenkaste barve, prepleteno z vlakni, ki dodajajo teksturo vsaki jedi. Za dolgotrajno svežino korenike jih zavijemo v čisto, vlažno krpo in shranimo v hladilniku. Za tiste, ki želijo imeti ingver vedno pri roki, obstaja možnost zamrzovanja ali vlaganja v sirup, kar omogoča enostavno uporabo v prihodnosti.
Poleg sveže različice je na voljo tudi posušen ingver, ki prinaša svežo limonino aromo v vaše jedi, dodaja pa tudi prijeten začinjen pridih. Za ljubitelje sladkega je na trgu kandiran ingver, ki je na voljo v osmih različnih kakovostnih razredih. Najvišji razred, znan pod imenom “peeled”, ponuja kose ingverja z izrazito lepo rumeno barvo, velikimi kosi in brez vlaken, kar zagotavlja najboljšo kakovost za vaše kulinarične mojstrovine.
Nakup ingverja je tako priložnost za raziskovanje različnih oblik in kakovosti te začimbe, ki lahko obogati vašo kuhinjo z različnimi teksturami in okusi. Bodite eksperimentalni in odkrijte, kako lahko različne oblike ingverja povečajo vaše kulinarične izkušnje.
Katerim živilom dodamo ingver?
Ingver, znan po svoji pikantni in aromatični naravi, se odlično ujema z različnimi vrstami sadja, pri čemer ustvarja harmonijo okusov, ki lahko presežejo vaša pričakovanja. Med najboljšimi kombinacijami so ananas, hruške, banane in breskve, vendar nič ne prekaša simfonije okusov, ki jo ustvari z melono. Ta kombinacija ne le osveži vaš okus, ampak tudi ponudi bogato paleto arom, ki jih je težko preseči.
Poleg tega se ingverjeva aroma izjemno poda k različnim jedem, dodaja globino in kompleksnost okusom. Kariji, hitro popraženi zelenjavi, številnim kitajskim ribjim jedem in različnim zimskim poslasticam, kot so pudingi in ingverjevi kolači, dodaja bogat in začinjen pridih, ki lahko resnično poudari okuse teh jedi.
Svež ingver lahko brez težav vključite v kuhanje, pri čemer ga lahko dodate skupaj z drugimi sestavinami. Vendar pa je pri uporabi posušenega ingverja priporočljivo, da ga dodate proti koncu kuhanja, da ohranite njegovo bogato aromo in preprečite izgubo dragocenih sestavin.
Pomembno je tudi, da med kuhanjem z ingverjem ne pretiravate, saj lahko prekomerna toplotna obdelava uniči nekatere od njegovih dragocenih sestavin. Poleg tega dolgotrajno kuhanje ingverja lahko poveča njegovo pekočo naravo, kar lahko nekaterim jedem doda preveč ostrine. Zato je ključnega pomena, da najdete pravo ravnovesje, da boste lahko v celoti izkoristili vse, kar ingver ponuja, ne da bi pri tem žrtvovali okus ali hranilno vrednost vaših jedi.
Ingver in basmati riž
Skuhajte basmati riž in preden ga odstavite, dodajte drobno nariban česen, bio ingver v prahu, kakšen zelen čili in svež koriander. Mešanica vonja in okusa bo pravi balzam za vaše brbončice.
Ingver jev sok
Odlična ideja, naribajte nekaj korenine ingverja ali dodajte bio ingver v prahu v sokovnik, skupaj z jabolki, korenjem in limonin sokom. Okusno, osvežilno in dobro za vas
Ingverjeva sladica
Če želite malo popestriti dobro znan okus panna cotte ali sadnega sorbeta, dodajte ščepec naribanega bio ingverja in opazili boste razliko v okusu. Poleg učinka, ki ga ima na zdravje sodi ingver med odlične antioksidante, ki so uspešni proti boju z virusi.
Ingver – krepčilo starih pomorščakov
Ingver, rastlina s tisočletno zgodovino uporabe, je že pred 6000 leti zasedal posebno mesto v kuhinjah in zdravilnih praksah različnih kultur. Grki so ga leta 2400 pred našim štetjem že vključili v svoje kulinarične recepte, pri čemer je bil ingverjev kruh ena izmed priljubljenih dobrot.
Pomorščaki so v obdobju razcveta morskih potovanj hitro prepoznali neprecenljive lastnosti ingverja. Na dolgih plovbah so s seboj vedno nosili zaloge te rastline, saj so vedeli, da njegovi poganjki ne le obogatijo prehrano z vitamini in rudninami, ampak tudi učinkovito ščitijo pred morsko boleznijo. Ingver je tako postal nepogrešljiv del mornarske opreme, ki je zagotavljal zdravje in dobro počutje na morju.
V srednjem veku je ingver dosegel skoraj mitični status, saj je bil takoj za poprom druga najbolj cenjena začimba. Ljudje so mu pripisovali afrodizične lastnosti, kar je še povečalo njegovo priljubljenost in razširjenost v vsakdanji uporabi. Njegov edinstven okus je obogatil številne jedi, hkrati pa so ljudje začeli odkrivati tudi njegove zdravilne učinke.
V tistem času je trgovanje z ingverjem doseglo impresivne razsežnosti. Okoli leta 1550 so iz Karibov v Evropo uvozili več kot milijon ton te dragocene začimbe, kar priča o njeni izjemni priljubljenosti in vrednosti v tistem obdobju.
Ingver je tako skozi zgodovino krojil tako kulinarične kot zdravilne prakse, njegova vloga pa se s časom samo še povečuje. Njegova bogata zgodovina in neprecenljive lastnosti ga postavljajo v središče raziskav in uporabe še danes, ko je ingver cenjen tako v kulinariki kot v medicini.
Ingver in prebavila
Ingver se uveljavlja kot izjemno učinkovito naravno sredstvo za zaščito pred okužbami prebavil in za lajšanje različnih prebavnih težav, vključno z napenjanjem in trebušnimi krči. Če ga vključite v svojo prehrano, boste opazili, da učinkovito blaži želodčne težave, vključno z razjedami na želodcu.
Ingver deluje tudi kot antiseptik, kar pomeni, da lahko aktivno pomaga pri zdravljenju okužb želodca in črevesja. Njegova blagodejna vloga se razteza celo do lajšanja simptomov zastrupitve s hrano. Poleg tega ingver sprošča krče, kar ga naredi izjemno koristnega pri lajšanju menstrualnih bolečin in črevesnih kolik.
Ta čudovita rastlina ne pomaga le pri lajšanju napenjanja, ampak tudi učinkovito ustavlja drisko in zatira črevesne zajedavce, kar prispeva k bolj zdravemu in uravnoteženemu prebavnemu sistemu.
Ingver se ne uporablja samo za lajšanje prebavnih težav, ampak se je tudi izkazal kot zanesljivo sredstvo proti slabosti. Pomirja želodec in zmanjšuje občutke slabosti ter bruhanja. Raziskave so celo pokazale, da lahko zmanjša pogostost slabosti pri bolnikih po operacijah, kar ga postavlja ob bok nekaterim zdravilom, ki se običajno uporabljajo za zaustavitev bruhanja.
Ingver je še posebej koristen za nosečnice, saj lahko ublaži jutranjo nosečniško slabost. Poleg tega je učinkovit tudi pri zmanjševanju omotičnosti, ki je pogosta težava, s katero se soočajo starejši bolniki. Tako ingver ne le izboljšuje prebavni sistem, ampak tudi pomaga stabilizirati notranje ravnotežje telesa, zmanjšuje omotico in spodbuja splošno dobro počutje.
Zato ne oklevajte in v svojo dnevno rutino vključite ingver, bodisi v obliki čaja, začimbe ali dodatka k vašim obrokom, da boste lahko izkoristili vse njegove zdravilne lastnosti in spodbudili svoje zdravje na naraven način.
Posušeni ingver je ostrejši
Ingver je rastlina, katere korenike predstavljajo nepogrešljiv del v kulinariki in farmacevtski industriji. Ko jesen napove čas za žetev, pridelovalci z veliko mero previdnosti izkopavajo korenike vsaj eno leto starih rastlin. Ta proces se začne, ko se listi rastline popolnoma posušijo in odpadejo. Pri izkopavanju je potrebna previdnost, da se občutljive korenike ne zlomijo.
Sveže izkopane korenike se lahko uporabljajo takoj ali pa jih posušimo za kasnejšo uporabo. Svež ingver je odličen dodatek različnim jedem, medtem ko posušen ingver pogosto najde svoje mesto v pripravi čajev.
Poleg tega se iz posušenega ingverja pridobivajo tudi izvlečki in tinkture, ki imajo široko paleto uporab, vključno z uporabo v farmacevtski industriji, kjer je cenjen zaradi svojih zdravilnih lastnosti.
Ostrina, ki je značilna za ingver, je odvisna od dveh ključnih faktorjev: časa, ki ga je korenika preživela v zemlji, in načina uporabe, bodisi svežega bodisi posušenega. Zanimivo je, da proces sušenja ne le konzervira korenike, ampak tudi potencira njihovo ostrino, kar poudarja in okrepi njihov značilen okus.
Vključitev ingverja v vašo prehrano tako prinaša ne le bogat okus, ampak tudi možnost prilagoditve intenzivnosti arome, ki je odvisna od načina priprave in obdelave korenike. Raziskujte različne načine uporabe ingverja in odkrijte, kako lahko ta čudovita rastlina obogati vaše kulinarične izkušnje in prispeva k vašemu zdravju.
Eterične sestavine
Ingver je rastlina, ki se ponaša z bogatim spektrom dragocenih učinkovin, ki se v največji meri skrivajo v njegovem eteričnem olju. V ospredju je bengalski ingver, ki velja za najbolj aromatično različico, saj vsebuje med dvema in tremi odstotki eteričnega olja, medtem ko druge, manj aromatične vrste, vsebujejo približno en odstotek tega olja.
V tem eteričnem olju najdemo številna aromatična in hlapna olja, med katerimi izstopajo borneol, cinerol, limonen, zingiberol, citral, neral, felandrel, pinen in kurkumin. Ta olja ne le dajejo ingverju značilen vonj in okus, ampak tudi predstavljajo jedro njegove zdravilne moči. Ostrino in intenzivnost arome eteričnega olja določajo sestavine kot so shogaol, zingeron in gingerol.
Ingverjeva korenika je prava zakladnica hranil, saj poleg eteričnih olj vsebuje tudi impresivnih devet odstotkov beljakovin, škrob, encime in maščobne kisline. Ne smemo pa spregledati tudi bogate vsebnosti rudnin, kot so kalij, kalcij, fosfor, magnezij in železo, ter vitaminov, vključno z vitaminom A in niacinom.
Ingverjevo olje je prav tako bogato z različnimi sestavinami, med katerimi izstopajo seskviterpeni, vključno z zingiberinom, ki ima močan protivnetni učinek. Olje vsebuje tudi monoterpeni in aldehide, ki so se izkazali za učinkovite v boju proti nekaterim najbolj razširjenim prehladnim virusom, kot so pokazale nedavne raziskave.
Pekoče sestavine ingverja, znane kot gingeroli, pa imajo še eno pomembno vlogo – pomagajo blažiti slabost in občutek siljenja na bruhanje, kar ingver postavlja v vrsto najboljših naravnih sredstev za lajšanje teh simptomov.
Z vključitvijo ingverja v vašo prehrano tako ne pridobite le začimbe z izjemnim okusom in aromo, ampak tudi močnega zaveznika v boju proti različnim zdravstvenim težavam. Raziskujte različne načine, kako lahko ingver vključite v svojo prehrano, in izkoristite vse njegove zdravilne lastnosti.
Uporaba ingverja
Najdragocenejše učinkovine ingverja se skrivajo v njegovem eteričnem olju. Bengalski ingver, ki velja za najbolj aromatičnega, vsebuje med dvema in tremi odstotki eteričnega olja, medtem ko druge manj aromatične vrste vsebujejo približno en odstotek.
Med številnimi aromatičnimi eteričnimi olji najbolj izstopajo borneol, cinerol, limonen, zingiberol, citral, neral, felandrel, pinen in kurkumin. Ta olja ne le določajo značilen vonj in okus ingverja, temveč tudi skrivajo njegove zdravilne lastnosti. Ostrino eteričnega olja pa določajo shogaol, zingeron in gingerol.
Ingverjeva korenika ne vsebuje le eteričnih olj, ampak tudi impresivnih devet odstotkov beljakovin, poleg škroba, encimov, maščobnih kislin, obilico rudnin – kot so kalij, kalcij, fosfor, magnezij in železo – ter vitaminov, vključno z vitaminom A in niacinom.
Ingverjevo olje se ponaša z bogato vsebnostjo seskviterpenov, med katerimi zingiberin močno blaži vnetja. V olju najdemo tudi monoterpeni in aldehidi, ki so se v nedavnih raziskavah izkazali za učinkovite proti enemu najpogostejših virusov prehlada. Gingeroli, pekoče sestavine ingverja, pa uspešno blažijo slabost in občutek siljenja na bruhanje.
Ingver lahko uživate na različne načine, prilagojene vašemu okusu in potrebam. Svež ingver lahko vključite v svojo dnevno prehrano tako, da zaužijete približno 10 g tanko narezanih in nasekljanih lističev. Svež ingver lahko dodate tudi kot začimbo v sadno solato, kar bo vaši solati dodalo svež in pikanten okus. Prav tako ga lahko uporabite v različnih kolačih, kjer bo dodal posebno aromo.
- Če preferirate posušen ingver, ga lahko zaužijete 1-2 krat dnevno v količini približno 2 g. Posušen ingver je odličen tudi za pripravo različnih napitkov. Lahko ga dodate v čaj, pivo, vino ali kavo. Posebej priljubljen je sekoteng, sladek ingverjev napitek, ki je zelo priljubljen v Indoneziji in na Japonskem.
- Za tiste, ki se soočajo z revmatičnimi obolenji, je pripravljeno eterično olje iz ingverja prava rešitev. To olje si lahko vtirate 2-3 krat dnevno za obdobje 15 dni, tudi če bolečine prenehajo prej. Poleg tega lahko eterično olje iz ingverja zaužijete z malo medu (1-3 kapljice) in kocko sladkorja, kar bo pomagalo pri lajšanju simptomov.
- Za sladkosnede je na voljo tudi kandiran ingver v obliki bonbonov, ki so odličen način za uživanje ingverja na bolj sladek način.
- Če ste ljubitelj čajev, si lahko pripravite tudi ingverjev čaj. To storite tako, da nastrgate koreniko in jo poparite z vrelo vodo. Ingverjev čaj ne le da blaži jutranjo slabost, ampak tudi zdravi razjede in prebavne težave ter uspešno deluje proti prehladu. Ingverjev čaj je torej odličen način za začetek dneva, saj vam bo pomagal, da se zbudite sveži in pripravljeni na nov dan.
Za boj proti različnim težavam, kot so slabost in bruhanje, slaba prebava, menstrualne bolečine, napenjanje, driska ter za lajšanje kroničnih bolečin in simptomov revmatoidnega artritisa, aktivno vključimo ingver v svojo dnevno rutino. Ingver lahko uživamo do trikrat na dan ali celo vsako uro, če je to potrebno. Spodaj predstavljamo različne načine, kako to storiti:
- Pripravimo si napitek z mešanjem 0,5 do 1 grama ingverjevega praška z vodo ali hrano, kar nam bo pomagalo pri soočanju z omenjenimi težavami.
- Vsak dan zaužijemo do 1 ml tekočega izvlečka ingverja, razredčenega s kozarcem vode, da spodbudimo svoj prebavni sistem in lajšamo bolečine.
- Za lajšanje simptomov lahko vsak dan v kozarec vode dodamo do 30 kapljic tinkture ingverja, ki je pripravljena v razmerju 1:5 v 60% alkoholu.
- Uživamo od 100 do 200 mg standardiziranega ekstrakta ingverja, ki je na voljo v obliki kapsul ali tablet, da bi se učinkovito borili proti bolečinam in nelagodju.
- V svojo prehrano vključimo košček sveže ingverjeve korenine, ki meri približno 1,25 cm, da bi izkoristili vse zdravilne lastnosti ingverja.
- Pripravimo si osvežujoč ingverjev čaj, ki ga lahko kupimo v čajnih vrečkah ali pa si ga pripravimo sami z dodajanjem žličke nastrgane ingverjeve korenine v skodelico zelo vroče vode.
- Med potovanjem se lahko zanesemo na kristaliziran ingver; 2,5 cm velika in pol centimetra debela ploščica vsebuje približno 500 mg ingverja, kar nam bo pomagalo ostati sveži in zdravi tudi na poti.
Z aktivnim vključevanjem ingverja v svojo dnevno rutino ne le lajšamo simptome različnih težav, ampak tudi spodbujamo boljše splošno zdravje in počutje.
- Za aktivno lajšanje bolečin v mišicah ali sklepih se lotimo naslednjih korakov:
Izberemo kremo, ki vsebuje zmleto koreniko ali eterično olje, ki je znano po svojih protivnetnih in analgetičnih lastnostih. S to kremo natančno in nežno masiramo prizadete dele telesa dvakrat ali trikrat na dan. Pomembno je, da te kreme ne uporabljamo v primeru akutnega vnetja sklepov, saj bi to lahko poslabšalo situacijo. - Pripravimo mešanico nekaj kapljic ingverjevega olja in žlice mandljevega ali drugega nevtralnega olja. To mešanico uporabimo kot masažno olje, s katerim nežno, a temeljito vtremo v prizadeto območje. Ingverjevo olje lahko deluje kot naravni analgetik, medtem ko mandljevo ali drugo nevtralno olje služi kot nosilec, ki omogoča lažje drsenje po koži in hkrati neguje kožo.
Z rednim izvajanjem teh korakov ne le lajšamo bolečin, ampak tudi spodbujamo celjenje in regeneracijo prizadetih območij. Poleg tega je to odličen način za vključitev nekaj samoskrbi v svojo dnevno rutino, kar lahko pripomore k boljšemu počutju in zdravju na dolgi rok.
Ingver je korenika in se uporablja v večih različicah: Ingver, priljubljena korenika, ki je cenjena zaradi svojih zdravilnih lastnosti in edinstvenega okusa, se uporablja v različnih oblikah. Raziskujmo različne načine, kako lahko ingver vključimo v svojo prehrano in kuhinjo:
Surova korenina ingverja:
- Svež okus: Surova korenina ingverja ponuja najbolj svež in avtentičen okus.
- Žetev: Korenino naberejo, ko je njen zunanji ovoj še vedno zelene barve, kar zagotavlja svežino in kakovost.
Posušene korenine ingverja:
- Črna različica: Na trgu je na voljo tudi črna različica, ki je pridobljena iz sušenja neolupljenih korenin.
- Bela različica: Bela različica je pridobljena s sušenjem že olupljenih korenin, kar ji daje značilno belkasto barvo.
Ingver v prahu:
- Poznana oblika: Za mnoge med nami je ingver v prahu najbolj znana in dostopna oblika.
- Proizvodnja: Ta oblika se pridobi z mletjem posušenih korenin ingverja do finega prahu, ki je pripraven za uporabo v različnih receptih.
Konzerviran ingver:
- Priprava: Konzerviran ingver je narejen iz mladih, svežih korenin, ki jih najprej olupijo in narežejo na tanke rezine.
- Kuhanje: Rezine nato skuhajo v gostem sladkornem sirupu, da dobijo sladko in začinjeno različico ingverja.
- Pakiranje: Tako pripravljen ingver skupaj s sirupom vložijo v kozarce, kar omogoča dolgo obstojnost in ohranjanje okusa.
- Intenzivnost okusa: Ta različica ingverja je izredno pekoča in začinjena, saj dosega sedmo mesto na lestvici pekočih okusov, kar zagotavlja bogat in intenziven okus v vaših jedeh.
Z aktivnim vključevanjem različnih oblik ingverja v svojo kuhinjo ne le obogatimo okus svojih jedi, ampak tudi izkoristimo zdravilne lastnosti, ki jih ingver ponuja. Raziskujte in eksperimentirajte z različnimi oblikami ingverja, da najdete tisto, ki najbolj ustreza vašemu okusu in potrebam.
Medicinska uporaba ingverja
Ingver, korenina z bogato zgodovino in številnimi zdravilnimi lastnostmi, je že dolgo cenjen kot močan afrodiziak. Raziskujmo različne načine, kako lahko ingver izboljša naše zdravje in počutje:
Afrodiziak
- Zgodovinska vloga: Ingver se že dolgo časa povezuje z lastnostmi afrodiziaka. V knjigi Kama Sutra je omenjen kot sredstvo, ki moškim pomaga pridobiti naklonjenost žensk.
- Spodbujanje naklonjenosti: Verjame se, da ingver moškim podeljuje sposobnosti, ki pritegnejo ženske, kar poudarja njegovo vlogo v senzualnosti in romantiki.
Diaforetik
- Spodbujanje znojenja: Ingver deluje kot diaforetik, kar pomeni, da spodbuja znojenje. To lastnost so v času vladavine Henrika VIII izkoristili za zdravljenje kuge.
- Detoksikacija: Ingver pomaga pri razstrupljanju telesa, saj pospešuje kroženje krvi, odstranjuje strupe iz krvi, čisti mehur in ledvice ter neguje kožo.
Prebavni sistem
- Lajšanje prebavnih težav: Ingver povečuje izločanje sline in prebavnih tekočin, kar lahko pomaga pri lajšanju bolečin, ki jih povzročajo vetrovi, driska in trebušni krči.
- Protivnetne lastnosti: Korenina ingverja je priporočljiva tudi za blaženje bolečin in vnetij, ki jih povzročajo artritis, revmatizem in mišični krči.
Slabost in gibanje
- Zdravljenje morske bolezni: Ingver se uporablja tudi kot zdravilo proti slabosti, ki jo povzroča premikanje, kot je morska bolezen, kar poudarja njegovo vsestranskost v medicinski uporabi.
Dihalni sistem
- Zdravljenje dihalnih težav: Ingverjeva korenina se uporablja tudi kot terapija za astmo, bronhitis in druge dihalne težave, saj pomaga odstraniti tekočino iz pljuč in olajša dihanje.
Kako pogosto lahko uživamo ingver?
Ingver in recepti
Recept za ingverjev liker
Pripravimo se na ustvarjanje čudovitega domačega ingverjevega likerja, ki ne le da bo ogrel vaše telo v hladnih zimskih dneh, ampak bo tudi pomagal pri lajšanju želodčnih težav. Sledite spodnjim korakom, da aktivno pripravite ta zdravilni napitek:
Sestavine
- 2 dl vode
- 2 dl medu
- 3 žlice nastrganega ingverja
- 1 žlica nastrgane limonine lupine
- 3 dl viskija
Navodila
- Priprava mešanice: V posodo nalijte med in vodo ter zavrite. Pustite, da mešanica vre približno 5 minut, medtem pa odstranite nastalo peno.
- Dodajanje ingverja in limonine lupine: Po 5 minutah vrenja dodajte nastrgani ingver in limonino lupino. Nadaljujte z vrenjem še dodatnih 5 minut.
- Ohlajanje: Po preteku časa odstavite posodo s štedilnika in pustite, da se mešanica popolnoma ohladi.
- Dodajanje viskija: V ohlajeno tekočino dodajte viski in dobro premešajte.
- Zorenje: Nalijte mešanico v steklenico, jo zaprite in postavite v temen prostor za mesec dni, da se okusi dobro prepojijo.
- Precedite: Po enem mesecu tekočino precedite in jo vrnite v steklenico.
- Dodatno zorenje: Postavite steklenico nazaj v temen prostor za dodatna dva tedna, da dosežete optimalno zrelost.
- Serviranje: Ko je liker pripravljen, ga postrezite ohlajenega in uživajte v njegovem bogatem okusu in zdravilnih lastnostih.
Nasvet: Ta liker je odličen tudi kot darilo za praznike ali posebne priložnosti. Uživajte v pripravi in deljenju tega toplega, zdravilnega napitka z družino in prijatelji!
Recept: Vložene bučke z ingverjem
Oživite tradicijo vlaganja buč z našim receptom, ki je bil priljubljen tako v meščanskih kot kmečkih shrambah. Sledite tem korakom, da pripravite okusne vložene bučne kocke z dodatkom ingverja:
Sestavine
- 500 g buče
- 500 ml kisa
- 500 g sladkorja
- Ingver v prahu (količina po okusu)
Recept: Kolački s korenjem in ingverjem
Pripravite se na peko okusnih kolačkov s korenčkom in ingverjem, ki bodo navdušili vsakogar, ki jih bo poskusil. Sledite spodnjim korakom za aktivno pripravo:
Sestavine
- 170 g večnamenske moke
- 2 zvrhani žlici sladkorja
- 1,5 čajne žličke pecilnega praška
- 0,5 čajne žličke soli
- 0,25 čajne žličke jedilne sode
- 2 jedilni žlici kristaliziranega ingverja
- 6 jedilnih žlic ohlajenega masla, narezanega na koščke
- 1 večji korenček, olupljen
- 120 ml sirotke
Priprava
- Priprava suhih sestavin: V mešalniku združite moko, sladkor, pecilni prašek, sol in sodo. Mešajte, dokler se sestavine ne združijo enakomerno.
- Dodajanje masla in ingverja: Dodajte koščke ohlajenega masla in kristaliziran ingver. Nadaljujte z mešanjem, dokler zmes ne doseže teksture grobega koruznega zdroba.
- Dodajanje mokrih sestavin: Prestavite zmes v skledo, dodajte nariban korenček in sirotko. Mešajte, dokler ne dobite gladke mase.
- Oblikovanje testa: Testo prenesite na rahlo pomokano delovno površino. Razvaljajte ga v krog debeline 2,5 cm.
- Rezanje kolačkov: Krog razrežite na osem enakih trikotnikov.
- Priprava pekača: Trikotnike previdno prenesite na pomaščen pekač, pri čemer pustite nekaj prostora med njimi.
- Pečenje: Kolačke pecite v predhodno ogreti pečici, dokler ne postanejo zlato rjavi in popolnoma pečeni.
Nasvet: Postrezite tople, morda z malo masla ali marmelade. Uživajte v svojih doma narejenih kolačkih s korenčkom in ingverjem, ki so popolnoma sveži in pripravljeni za uživanje!
Viri in dodatna literatura
- Sodobna fitoterapija – z dokazi podprta uporaba zdravilnih rastlin. Kreft S. in sod. Slovensko farmacevtsko društvo, Ljubljana, 2013: 213-219
- Community herbal monograph on Zingiber officinale Roscoe, rhizoma https://www.ema.europa.eu/en/documents/herbal-monograph/final-community-herbal-monograph-zingiber-officinale-roscoe-rhizoma_en.pdf, dostopno: 14.2.2020
- Rhizoma Zingiberis. WHO monographs on selected medicinal plants. Volume 1, World Health Organization, Ženeva. https://apps.who.int/medicinedocs/en/d/Js2200e/30.html, dostopno 14.02.2020
Preberite si tudi:
Opozorilo: Objavljene vsebine na spletni strani vinoincokolada.si so zgolj informativnega značaja in niso namenjene diagnosticiranju, preprečevanju ali zdravljenju bolezni, prav tako ne morejo nadomestiti strokovnega zdravniškega mnenja. Za vprašanja vezana na vaše zdravje se vedno posvetujte s svojim zdravnikom.